3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Namaz canlıların tesbihini hissedebilmektir

Share
    DIŞARDA
    Level completed: 0%,
    Points required for next Level: 0
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 100,0%
    Achievements
    SiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

EMEKTAR KURUCU

.
    Yer
    ISPARTA
    Post Thanks / Like
    Tecrübe Puanı
    10

Namaz canlıların tesbihini hissedebilmektir

Namaz canlıların tesbihini hissedebilmektir
    Namaz ruhen ve kalben incelmek aczini ve fakrını bilerek Rabb’e (cc) yönelmektir. Namazın özü “tesbih tahmid ve tekbir”dir. Kâinata baktığımızda aynı ibadetleri görebiliriz. Namaz yaprakların hışırtılarında mevcudatın yaptığı tesbihi hissedebilme boyutudur.
    İnsan insan olarak yaratılmıştır dolayısıyla belli bir idrak sahibidir. Bu özelliğiyle o adeta bütün mahlukatı temsil makamındadır. O kadar ki eşyayı eşyanın ötesinde esmayı esmanın ötesinde Allah’ın sıfatlarını bilme iddiasıyla Cenab-ı Hakk’ı bilme gayreti içinde atını mahmuzlar o sahillere doğru yelken açar ve “Seni bilmek ve tanımak istiyorum Allah’ım!” der.
    İnsan bütün mahlukatı idrak edebilen bir varlıktır. Hele hele günümüzde onun eşya ve hadiseleri hallaç etmesinden onun ne derece derinlemesine taşa-toprağa nüfuzlu olduğu görülmektedir. Yine o fiziğin kimyanın astrofiziğin tıbbın kanunları ile bunlara bir buud kazandırıp nice yüksek hakikatlere ulaşmaktadır. Buna rağmen günümüzde bir kısım insanlar eğer hâlâ dalâlet ve cehalet vadilerinde dolaşıyorsa bu onların ilme bakışlarındaki yanlışlıktan kaynaklanmaktadır. Onlar bakış açılarını ayarlayamamışlardır. Çünkü ilim imanın mihrabıdır. Bir insanın bilip de inanmaması iman mihrabına teveccüh edememesi düşünülemez.
    Mesela bir tıp diyelim; o baş döndürücü insan anatomisi insan fizyonomisi karşısında bir insanın inanmaması hayret verici bir durumdur. Onlar o denli bir ahenk içinde çalışmakta ki bu arızasız ve kusursuz sistemin hiçbirisi sebeplere bağlanamaz. Yine etrafa baktığımızda ağaçlar dimdik ayakta durur ve rüzgâr kendilerine dokundukça “Hu” “Hu” diye Allah’ı tesbih ederler. Sular “Hu” “Hu” diye başını taştan taşa vurarak akar. Hasılı bütün varlık O’nunla kaimdir ve O’nu tesbih ederler. Dolayısıyla hepsinin kendine göre bir ibadet şekli vardır.
    Allah dostları ağaçların kendilerine has hışırtıları karşısında kendilerinden geçerler. Çünkü onlar o seslerin içinde meleklerin ve diğer ruhanilerin adeta soluklarını duyar onların kendi fıtrat kanunları içinde yatıp kalkmakla Allah’a karşı kulluk vazifelerini eda ettiklerini bilirler. Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de: “Allah her canlıyı sudan yarattı: Kimi karnı üstünde sürünür kimi iki ayağı üstünde yürür kimi dört ayağı üstünde yürür. Allah dilediğini yaratır. Çünkü Allah her şeye kadirdir” (Nur 24/45) buyurmaktadır. Bu yönüyle insan namazda kıyamda durmakla adeta ağaçlara ait bir durumu görür ve: “Allah’ım bunlar yerlerinde duruyorlar eşya ile çok münasebete geçemiyorlar. Bir arı kadar dahi eşya ile münasebete geçemediklerinden dolayı garip kimsesiz ve yalnızlar. Allah’ım bu ne lütufdur ki ben bütün eşya ile münasebete geçebiliyorum” der.

SÜBHANE RABBİYE’L-AZİM NE DEMEK?

Yine yeryüzünde iki büklüm olmuş dört ayağı üzerinde emekleyip duran varlıklar vardır. Fıtratın kanunları içinde onlar da Rabb’ilerine karşı yaratılış görevlerini yerine getirirler. Zira o fıtrat üzere yaratılmış olmanın onların sırtlarına yüklemiş olduğu ödevler vardır. İşte insan onları bu vaziyette görünce: “Allah’ım mahlukat içinde iki büklüm olanlar da var. Bir hayat boyu iki büklüm ve şuursuz yaşıyorlar. Her ne kadar şuursuz yaşasalar da onlar Sen’i hisleri ile biliyor seziyorlar veya Sen’in kanunlarınla sağa sola sevk olunuyorlar. Ve böylece hayatlarını devam ettiriyorlar. Ama Sen bana bir şuur bir irade vermişsin.” deyip rükuya gider ve bütün bunları bana ihsan eden Sen’sin. Sen’i tesbih ve takdis ederim manasına “Sübhane Rabbiye’l-azîm” der.
    Sonra da yerde sürünüp emekleyen varlıkları görür onlarla kendi arasındaki mesafeyi düşünür ve Allah’ın kendisine olan lütuflarını mülahaza ederek secdeye kapanır. Neticede tevazuun bu derece mahviyetle bütünleşmesi içinde Allah’a en yakın olma anını elde eder. Bu yakınlığı değerlendirerek “Allah’ım ben nefsime çok zulmettim. Günahları ancak Sen affedersin. Öyle ise beni şanına layık bir mağfiretle bağışla bana merhamet et. Sen affedici ve merhamet edicisin” der inler ve istiğfar dilenir. İşte mümin baştan sona namazın her rüknünde böylesi bir temsille ve duygu düşünceyle Rabb’inin huzurunda durur. Bütün mahlukat adına O’na kulluğunu arz eder.

DIŞARDA
    Level completed: 78%,
    Points required for next Level: 44
    Level completed: 78%, Points required for next Level: 44
    Overall activity: 0%
    Overall activity: 0%
    Achievements
    ayhan_can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye

Post Thanks / Like
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Cevap: Namaz canlıların tesbihini hissedebilmektir

Kardeş paylaşımın için Rabbim razi olsun..Ben ilave etmek istiyorum inşaALLAH.. Yüce ALLAH (C.C.) yedi kat gökleri yaratinca melekler ile doldurdu ve hiç bir an ara vermeksizin onlari namaz kilarak ibadet etmeye memur kildi.Her gök halkina bir türlü ibadet emretti: Birinci semadakilere Sur'a üfleninceye kadar ayakta dikilmeyi, bazi sema ehline rüku'u bazilarina secdeyi diger bazilarina da O'nun heybeti karsisinda kanadlarini yere sererek ibadet etmeyi, emir buyurdu.
    İSRÂ : 108. Ve derlerdi ki: Rabbimizi tesbih ederiz. Rabbimizin vâdi mutlaka yerine getirilir.

ZÜMER : 75. Melekleri görürsün ki, Rablerine hamd ile tesbih ederek Arş'ın etrafını kuşatmışlardır. Artık aralarında adaletle hükmolunmuş ve "alemlerin Rabbi olan Allah'a hamdolsun" denilmiştir.

DIŞARDA
    Level completed: 0%,
    Points required for next Level: 0
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Achievements
    SiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

EMEKTAR KURUCU

.
    Yer
    ISPARTA
    Post Thanks / Like
    Tecrübe Puanı
    10

Standart Cevap: Namaz canlıların tesbihini hissedebilmektir

ALLAH C.C cümlemizden Razı olsun inş. seninde emeğine ve yüreğine sağlık Dua ile...